Eesti English Русский

                                       
                                     
 JUURU RAHVAMAJA

MEEDIAKAJASTUS

Juuru rahvamaja renoveerimeks korraldatud tuluõhtu 15.04.16

Pilte ja videosid saad vaadata allpool.

ARTIKKEL:
Teeme korda Juuru rahvamaja!
Atikkel ilmus ajalehes Raplamaa Sõnumid 20. aprillil 2016.a

 

Ajal, mil maakonnas koostati veel kultuuri- ja spordiobjektide investeeringute plaane, oli Juuru rahvamaja seal aastaid auväärsel 2. kohal. Ja teiseks me jäimegi, sest igal aastal, kui objektid uuesti järjestati, leidus ikka mõni hoone, mis vajas investeeringuraha meist rohkem.

Karmidel masuaegadel kippus kõige suuremategi optimistide lootus kaduma, et selle väärika, 1958 Mahtra sõja 100. aastapäevaks ehitatud hoone renoveerimiseks on võimalik kusagilt vahendeid leida. Euroliidu fondid selliste hoonete investeeringuid ei toeta.

Hoone on tõesti kehvas seisus, väljavahetamist vajab katus, kogu maja tuleb soojustada, uuendada kütte-, vee- ja elektrisüsteemid ning muidugi uuendada-värskendada kõik töö- ja prooviruumid, rääkimata kogu maja südamest – saalist. Ehitusprojekt kogu maja renoveerimiseks on olemas.

Ometi pole kohati juba sürrealistlik keskkond saanud takistuseks rahvamajas üha elavamaks muutuvale tegevusele. Seal harjutavad taidluskollektiivid, toimuvad etendused ja kontserdid, näidatakse filme, võimeldakse, õpitakse keeli, kuulatakse loenguid, arutletakse ilmaelu üle, saadakse kokku sõprade ja mõttekaaslastega ning luuakse uusi tutvusi. Selle värvika galerii seob üheks tervikuks rahvamaja juhataja Terje Kaur, kel peagi saab selles ametis oldud 8 aastat. Ega tal tulles kerge polnud, pidi ta ju edasi viima teatepulka, mis varem oli olnud Tiivi Lepiku ja Ellen Hõbemägi käes, neist on tänaseks saanud legendid. Ja Terjest tõeline eestvedaja ja innustaja. Värskeimaks tõendiks Terje tublidusest on tema poolt juhendatud Juuru Harrastusteatri laureaaditiitel maakonna teatrifestivalil.

Mõistes igati rahvamaja tähtsust kogukonnale ja hinnates oma finantsvõimekust, otsustas Juuru vallavolikogu võtta 2016. aasta eelarvesse 200 000 eurot rahvamaja renoveerimiseks. Vallavalitsus eeldab, et sellest piisab katusevahetuseks, fassaadi- ja terrassiremondiks, ning rõdu ehitamiseks. Hange on välja kuulutatud.

Kantuna soovist näha rahvamaja kunagi täielikult renoveerituna, hakati kogukonnas otsima võimalusi, kuidas unistuse teostumisele omalt poolt kaasa aidata. Terje Kauri eestvõttel vormus plaan käivitada annetuste kogumine ja korraldada toetusürituste sari. Avati spetsiaalne konto ning anti plaanidest teada vallalehes ja rahvamaja kodulehel.

Esimese tuluõhtu ettevalmistamiseks kutsus Terje kokku rühma ärksaid inimesi: Age Tekku, Mari Tammar, Marju ja Jüri Metssalu. Teistegi mõttekaaslaste ideid kasutades sõlmusid kokkulepped esinejatega. Terje võttis kätte ja pani paberile toetuslaulu sõnad, Age leidis võimaluse valmistada rahvamaja sümboolikaga kruusid, rahvamaja kollektiivid ja missioonitundlikud isikud panid oksjonile välja terve hulga huvitavaid „kaupu“.

Tuluõhtu sai teoks 15. aprillil. Heameel oli näha, et rahvamaja saal oli huvilistest tulvil. Õhtujuht Jüri Metssalu kinnitas alguses, et siin on kogukonna kogunemise koht, kogukond aga oleme meie – see siin on MEIE MAJA.

Juuru vallavolikogu esimees Sirje Endre alustas parafraasiga: „See, mis meid on siia toonud, viib meid ka edasi!“ Ta meenutas meie esivanemaid, kes kunagi kogusid raha, et osta päriseks talud ja ehitada koolimaja. Et Juuru vallavolikogu ja -valitsus on 10 aastat otsinud raha rahvamaja remondiks, aga pole seda saanud, siis nüüd otsustasime – teeme ise! Sirje tuletas meelde, et põhiseaduse järgi on Eesti riik loodud meie keele ja kultuuri hoidmiseks; riik on siinsamas, igaühes meist. Vallavanem Margus Jaanson, olles äsja saabunud õppereisilt Taani Kuningriiki, märkis, et Taanis on aru saadud, et juhtida ei saa sadade kilomeetrite kauguselt. Tulemuslik on kohapealne initsiatiiv, vaba tahe, rahva kohalolek siin näitab, et see koht on oluline. Vallavanem kinnitas, et alustame katusest ja liigume edasi.

Kontserdiosa esimene esineja oli rahvamaja kandleansabli „Ülepõlve“ noor koosseis, kes oma pala mõnusalt nalja visates ette kandis.

Näitleja ja muusik Loore Martma esitas kolm laulu ja tutvustas oma pille, kellele ta on ka nimed andnud. Ta tuli Sürgaverest ja rõõmustas selle üle, et sel aastal oli külas palju lumememmesid, tähendab, et seal on võrsumas järelkasv. Seda soovis ta kõigile küladele.

Kristiina Ehin märkis Juuru olevat tema jaoks armas kant, ta on Juuru kirikus ristitud. Kristiina luges katkendi oma „Paleontoloogi päevaraamatust“, meenutamaks seda, kuidas ta oli kutsutud kultuuripaleesse, olemaks õhtu „kultuuriline vahepala“. Tuletades meelde oma ema Ly Ehini õpetust, et esinedes tuleb alati riskida, esitas ta laulu habemenugadel tantsivast kuningatütrest ning soovis lõpetuseks sadu aastaid Juuru rahvamajale ja kultuurielule.

Järlepa Hoovikoor, meie oma kollektiiv, kõlas sel õhtul eriti armsalt. Koori elujõust annab märku mitme uue (mees)laulja lisandumine.

Ja siis Johansonid, kes lubasid „anda oma hääle Juuru rahvamaja peenhäälestamiseks.“ Jätkuvalt kalambuuritsedes märkis Jaak, et rahvamaja kõlab varsti juba kahtlaselt; seltsimaja ehk ikka võib öelda, seni kuni mõnd „seltsielu seadust“ vastu ei võeta. Südamliku esinemise lõpuks traditsiooniline „Ma tuhat korda tänan sind“ koos publikuga.

Kontserdi finaaliks aga tõeline „nael“, kui kolm noormeest ansamblist „The Notes“ kandsid ette „Juuru rahvamaja toetuslaulu“, sõnad Terjelt, viis esitajatelt. Usun, et sellest saab tõeline hitt, vähemalt nende hulgas, keda see algatus puudutab. Salvestatuna jõuab laul peagi laiema publiku ette.

Esinejaid tänades võis Terje tõdeda, et siit algabki muinasjutt „Juuru rahvamaja imeline elu“ ja kui me kõik koos usume, saab see tõeks.

Nüüd haaras Jüri Metssalu oksjonihaamri ja algas enampakkumine. Jüri meisterlikul dirigeerimisel leidsid tõsises rebimises huvilise publiku Juuru Harrastusteatri etendus „Dr. Aadu Rebane“, suveõhtu maasaunas koos Juuru naisrühmaga „Pöörased Pastlad“, Järlepa Hoovikoori kontsert, paadisõit ja piknik Järlepa naisrühmaga „Anna Minna“, pärimusmatk Jüri Metssaluga ning lambake vaatamiseks ja kallistamiseks Mardi talus. Ära osteti lambavillak, 10 kg maasikaid, 50 hekitaime, Juuru kihelkonna rahvariide vöö, 5-seansiline pakett massöör Reet Vasaralt ning Loore Martma virtuaalplaadid. Oma korda jäi ootama vaid rahvamaja kinotehnika (alghind 1 euro).

Ja nii nagu ühes korralikus rahvamajas, järgnes tants, lavale astusid Kulno Malva ja Hajameelsed Kunznikud. Avatuks jäi heategevuskohvik.

Loo kirjutamise ajaks oli lõplik rehkendus veel tegemata, kuid esialgsed arvutused näitavad, et annetustest, piletimüügist, oksjonilt ja heategevuskohvikust koguti Juuru rahvamaja renoveerimise toetuseks poolteist tuhat eurot.

Olles tänulikud kõigile heasoovijatele, on korraldajate mõtted juba uute ürituste juures.

 

Aili Normak 17. aprillil 2016
 

TULEMUS:

Oksjonilt, piletimüügist ja annetustest kokku kogusime tulu 2300 eurot, mis on hea algus meie renoveerimise projektile. Maja välisfassaadi renoveerimistöid alustatakes sellel suvel, loodetavasti saame uueks aastaks uue kuue. Kogutud lisaraha paigutame sisetöödeks, otsustasime koos vallavalitsusega, et toetusraha kasutame saali remondiks. Selleks peame muidugi lisa koguma.
On hea teada, et toetajaid on nii palju. Olgu siis toetuseks rahaline panus, abikäed või toetav sõna ja mõte. Suur tänu kõigile!

Projekti raames plaanime korraldada veel tuluõhtuid, talguid ja teisi ettevõtmisi.
Toetuskonto jääb avatuks. Kes tunneb, et tahab samuti oma panuse anda, võib seda teha Juuru Vallavalitsuse pangakontole EE181010052037477000 SEB pangas, selgituseks „rahvamaja renoveerimine“

Kõigi toetajate nimed paneme üles rahvamaja kodulehele. Siin saagu nimetatud kõik need, kes aitasid tuluõhtut ette valmistada ja läbi viia.

Jüri Metssalu, Marju Metssalu, Age Tekku, Mari Tammar, Aivar Arak, Andres Merivoo, Jaak Kadarik, Aili Normak, Leela Ehasalu, Anu Lillemägi, Kristi Kauponen, Signe Leinmets, Reet Vasar, Evi Toomi, Sirje Endre, Marttina Kallaste, Milvi Karen, Kristi Allikvee„ The Notes“, õed-vennad Johansonid, Loore Martma, Kristiina Ehin, Kulno Malva ja üliõpilaskapell „Hajameelsed Kunznikud“, meie oma taidlejad, kes kontserdil üles astusid ja oksjonile oma vahvaid kaupu panid, kõik, kes oksjonilt kaupa ostsid, kohvikusse kooke tegid, kontserdipileti ostsid või pangakontole annetuse tegid.

Olge te tänatud, hääd inimesed!

Lisaks täname ka firmat FKE ehk FirmaKIngiEkspert OÜ-d ja Rainer Toomjõed, kes tegid rahvamajale toredad tassid, mida iga soovija endale rahvamajast soetada saab

Ka maal on elu! Ka maal on kultuur! Ka maal on unistus! Ka maal on tulevik!


PILDID JA VIDEOD:
Pilte üritusest saad vaadata siin
 
http://www.aaa.planet.ee/juuru_rm_toetuseks_/

 

Videod: 

toetusõhtu avakõned:
 
Johansonid:
 
Järlepa Hoovikoor:
 
Kottteater:
 
The Notes KA MAAL ON ELU
 
The Notes ON AEG
 
Kandlerühm ÜLEPÕLVE
 
Kristiina Ehin
 

 

«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv